Co zrobić żeby dziecko chciało się uczyć?

Jak sprawić, by nasz potomek posiadł jeden z najważniejszych życiowych nawyków, a mianowicie:

Co możesz  zrobić, by Toje dziecko chciało się uczyć ?

Jeszcze nie tak dawno kwestia edukacji dotyczyła dopiero siedmiolatków. Dziś mamy zajęcia nawet dla niemowlaków!
Podpowiemy Ci jak postępować by już od najmłodszych lat rozbudzać w dziecku ciekawość świata 🙂

dziecko-się-uczy
Pierwsze i najważniejsze: świeć dobrym przykładem.
Dzieci lubią naśladować swoich rodziców. Bądź dla dziecka inspiracją. Jeśli chcesz by zostało zapalonym czytelnikiem, niech regularnie widzi Cię z książką. Nie wymagaj od dziecka tego czego sama nie robisz! Ono szybko odkryje fałsz i Twoje zachęty czy nakazy nie przyniosą  żadnego skutku.

Skup się na rozwijaniu zdolności dziecka a nie na poprawianiu za wszelka cenę jego niedociągnięć. Pozytywna motywacja potrafi zdziałać cuda.

Stwórz w dziecku przekonanie, że nauka i szkoła są rzeczami normalnymi a nie wielkimi wyzwaniami, którym trzeba sprostać. Nie zarażaj go własnym stresem – najlepiej sama się nie stresuj:). Myślenie pozytywne sprawdza się również w tym przypadku.

Zorientuj się w czym dziecko jest dobre. Wspieraj go, ale bądź też konsekwentna w wymaganiach. Dzieci w większości mają kłopoty z systematycznością, która jest kluczem do sukcesu w nauce. Twoja konsekwencja jest konieczna by maluch wyrobił w sobie dobre nawyki. Ale uwaga! Przypominamy: dziecko bierze przykład z Ciebie.

Nie realizuj „przez dziecko” swoich marzeń. Ma prawo do własnych celów i zainteresowań. Może woli zostać informatykiem a nie artystą?

dziewczynka-skrzypce

Nigdy, przenigdy nie porównuj swojej córki czy syna do ich rodzeństwa i innych dzieci. Uwierz, to nie działa, za to jest źródłem frustracji!

Chwal dziecko tak by to słyszało. Niech wie, że jesteś dumna z jego nawet najdrobniejszych osiągnięć. Chwal za konkretne sprawy. Nie używaj ogólników, np. zamiast mówić: „Jaś jest dobry z polskiego”, powiedz: „Jaś potrafi pisać bardzo ciekawe opowiadania”.

Zainteresuj się innowacyjnymi metodami w edukacji. Dzieci lubią urozmaicenie. Kto wie, może i Ty znajdziesz coś ciekawego dla siebie?
26 kwietnia w Gdańsku odbędzie się Festiwal Innowacyjnej Edukacji, wydarzenie zrzeszające ok. 9000 uczniów i nauczycieli, dyrektorów szkół i przedstawicieli władz, rodziców i dzieci oraz łączące naukę, zabawę, sport, nowe technologie, kulturę
i sztukę 🙂 Poczytaj tutaj więcej informacji, może zechcecie wybrać się razem? 🙂

Interesuje Cię tematyka szkolnictwa i edukacji? Poczytaj też tutaj o tym czym różni się system szkolnictwa w Polsce od edukacji w Finlandii 🙂

dziecko-nauka

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s